laminat parke al

Laminat parke al,Yer döşemeleri söz konusu olduğunda en çok tercih edilen parke türü laminant parke olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu parke türünü diğer parke türlerinden ayıran en önemli özellik içeriğinin ahşaptan oluşmamasıdır. 1950’li yıllarda ayartıcısının ismi ile anılan bu malzemenin ismi formika idi.

Tamamen ahşaptan oluşan masif parke her ne kadar diğer tüm parke türlerinden önde olsa da fiyatının da yüksek olması masif parkenin yaygın olarak kullanılamamasına neden olmaktadır. Ayrıca laminant parkenin fiyatının diğer parke türlerine göre daha uygun olmasının dışında bakımı ve temizliğinin daha kolay olması tercih edilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Ahşap kullanılmayan bu parke türü, yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kâğıtların değişik katlarda üst üste konulması ve sıcaklık yardımıyla belli bir basınç altında baskı kullanılarak sıkıştırılması ile ortaya çıkmaktadır. Laminant kaplamaların nitelikli ahşaba oranla daha ucuz olan MDF, HDF ya da yonga levha üzerine yapıştırılması ile oluşturulduğundan dolayı uygun fiyata mal edilmesi satışının da uygun olması hususunda etkili olmaktadır. Büyük tabakalar halinde üretilen bu parke levhaları istenilen boyutlarda kesilerek ekleme ayrıntısına göre k yerleri açılmaktadır ve bu şekilde paketlenerek kullanıma sunulmaktadır. Bu parkelerin sağlıklı olması ve yüzeyinin çizilmelere karşı dayanıklı olması da yaygın olarak kullanılmasında etkili olmaktadır. Ayrıca alttan ısıtmalı sisteme sahip mekânlarda sorunsuz olarak kullanılması ve üstten gelebilecek darbelere karşı daha dayanıklı olması da yaygın kullanımına etki eden sebepler arasında yer almaktadır.
Yapısı nedeni ile sistre ve cila gereksinimi duymayan ve daha uzun ömürlü ve çevreci niteliklerinden dolayı laminant parke en çok kullanılan parke döşeme malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Renk ve doku çeşitliliği açısından da laminant döşeme malzemeleri farklı seçeneklere sahip olması nedeni ile daha çok tercihedilmektedir.